Від виробника бетон в Києві, Ірпіні, Борисполі - ціна і доставка оптимальні!

Продухи в фундаменті – розрахунок, розмір, як зробити, чи потрібно закривати на зиму

Продухи в фундаменті потрібні для того, щоб проміжок під підлогою першого поверху вентилювалося, для цього в цокольній наземної частини фундаменту робляться спеціальні отвори.

Така вентиляція необхідна, так як під підлогою може накопичуватися волога, що виходить із землі. Це може привести до того, що будівельні конструкції будуть перебувати під постійним впливом вологи, тим більше, що вона буде постійно накопичуватися. Ця проблема дуже актуальна при використанні під час будівництва дерев’яних конструкцій. При підвищеній вологості її може вразити гниль і цвіль, а також освіти на дерев’яних конструкціях грибка. До того ж, в підпільному проміжку може нагромаджується радіоактивний газ радон.

У зимовий період концентрація вологи і газу рідко підвищуються через дії низьких температур, тому що зменшується ймовірність випаровування, і здатні замерзати на будівельних конструкціях, залишаючись як би, в законсервованому вигляді до наступного підвищення температури. Щоб позбутися від такої серйозної проблеми, в наземній частині і роблять такі отвори.

Завжди потрібні продухи в фундаменті? Ні не завжди. Дані отвори робляться лише в тому випадки, коли є підпільне простір. Якщо ж у Вас підлоги першого поверху виконані по грунту, то продухи робити не потрібно.

Розміри продухів їх розміщення і кількість

Керуючись пунктом 9.10 нормативу СНиП 31-01-2003 (СП 54.13330.2011) «Будинки житлові багатоквартирні» загальна площа таких продушов повинна бути 1/400 всієї площі підлоги або техподвала. У місцях, де можливе виділення радіоактивних газів, розміри продухов будуть 1 / 100-1 / 150 від площі підлоги, (п.3.1. Керівництво МГСН 2.02-97). При цьому мінімальна площа всіх продухов повинна бути не менше 0,85 м², а одного – в межах 0,05 м². Слід пам’ятати, що великі вентиляційні отвори вимагають армування, такі, наприклад, як 300х300мм. Форма продухов може бути будь-яка: прямокутник, коло, квадрат, трикутник і т.д. Як правило, продухи виконуються у вигляді прямокутника або квадрата, так як вони виглядають більш естетично, та й виконання таких продухов не вимагає особливої ​​технології. Продухи розташовуються на однаковому інтервалі один від одного, при цьому крайні продухи від кутів фундаменту повинні розташовуватися на відстані не більше 900мм. Вентиляційні отвори обов’язково розташовувати один проти одного, для кращої вентиляції, а їх кількість повинна бути парним.

Висота їх розташування від рівня землі залежить від висоти фундаменту, але розташовуватися вони можуть на висоті 300 мм і не нижче, щоб уникнути затоплення підпільного простору талими водами. Закон розташування такої: чим вище, тим краще.

Розрахунок продухів

Давайте як приклади розглянемо два варіанти розташування продухами, а також розрахуємо їх кількість.

Варіант 1

Вихідні відомості:

Є будинок з фундаментом 5х6 м по внутрішніх стінах, побудований в м Нижній Новгород. Виходячи з величини мінімального розміру одного продуху 0,05м², прінімаюем отвори прямокутного перетину 200х250 мм. Тепер слід продумати потрібну кількість таких отворів і розмістити їх відповідним чином.

калькуляція

Розрахуємо площу всіх вентиляційних отворів:

S = F / 400 = 30/400 = 0.075м²,

де F – загальна площа підвального простору.

Дізнаємося необхідне число продушіни:

N = S / P = 0,075 / 0,05 = 1,5 = 2шт,

де Р – площа одного отвору.

Виходячи з отриманих розрахунків, слід організувати 4 продуху, щоб не було вентильованих ділянок підпілля. Чому не 2, а 4? А тому, що тут вступає в силу ще одне правило, яке вимагає розміщення таких отворів на відстані не більше 900 мм від кожного кута фундаменту. Висота розташування від поверхні землі – 300мм.

Якщо житло має внутрішні перегородки з фундаментом, то такі отвори повинні бути у всіх перемичках, пов’язаних з фундаментом. Зазвичай, для перегородок монтують стовпчастий фундамент , якщо це дерев’яний будинок. В такому випадку буде організовано повне провітрювання підпільного простору.

Варіант 2

Вихідні відомості:

Побудований будинок, в якому використаний стрічковий фундамент, що розділяє підпільне простір на дві рівні частини розмірами 9х4 м. Передбачається виконання продухов прямокутної форми розмірами 200х250 мм, що відповідає мінімальному розміру. Будинок знаходиться в Іркутській області. Потрібно розрахувати необхідну кількість продухов і розмістити їх в потрібних місцях.

калькуляція

Загальна площа вентиляційних отворів:

S = (9х4 + 9х4) / 100 = 72/100 = 0,72м².

У зв’язку з тим, що в Іркутській області спостерігаються викиди газу радону, в чисельнику поставлена ​​цифра сто.

Потрібне число продушіни:

N1 = S / p = 0,72 / 0,05 = 14,4 = 15шт.

З розрахунків видно, що їх кількість досить велика і це може позначитися на надійності фундаменту. Щоб зменшити їх число, потрібно збільшити початкові параметри продухов з 200х250мм до 250х300мм, тобто до 0,075м².

Виходячи з нового заданого умови, знову розраховуємо число вентиляційних отворів:

N2 = S / р = 0,72 / 0,075 = 9,6шт = 10шт.

Беремо за основу цифру 10 і ділимо її на 2. Після поділу виходить цифра 5 – це кількість вентиляційних отворів для кожної половини підпільного простору. У фундаменті, під внутрішньою стіною обов’язково потрібно зробити 3 вентиляційних отвори для повноцінної вентиляції.

Розрахувати потрібну кількість і розмір вентиляційних отворів підпілля можна і за допомогою онлайн калькуляторів в мережі Інтернет.

Як робляться продухи на практиці?

Багато забудовників приватних будинків не проводять ніяких розрахунків і продухи виконують при заливці стрічкового фундаменту. В якості опалубки використовують звичайні каналізаційні труби діаметром 110 мм. Кількість отворів для провітрювання розраховуються приблизно наступним чином: один отвір на 2-3 погонних метра фундаменту.

Чи правильно це? Не зовсім, але краще так, ніж взагалі без продухов. Навіть якщо вентиляційні отвори не були передбачені на етапі зведення фундаменту, то бурити вам будуть надалі продухи не більше 100 мм.

Закривати чи продухи в фундаменті на зиму?

Вентиляція підпільного пристрою повинна перевірятися круглий рік, особливо це стосується регіонів, де відбуваються викиди газу радону. Тому закривати продухи на зиму не рекомендується. Ця вимога описано в СНиП 11-3-79 «Будівельна теплотехніка». Відкривши такий документ на потрібній сторінці, можна побачити таблицю №2, в якій вказується, що температура повітря в підвалі і температура нижньої частини підлоги повинні мати практично однакове значення. Допускається різниця лише в 2 ° С, що може бути досягнуто тільки в результаті правильної вентиляції.

Якщо проблема в збереженні тепла в приміщенні, то краще підлогу утеплити зсередини, але вентиляційні отвори закривати не можна.

Як зробити продухи в готовому фундаменті?

Розрахунок розмірів і кількості продухов проводиться на етапі проектування будівлі, а вентиляційні отвори формують під час влаштування верхньої частини фундаменту. Але буває так, що про них забувають і згадують тоді, коли основні роботи по заливці фундаменту закінчені. Що робити в цьому випадки, як зробити продухи в готовому фундаменті?

Є кілька варіантів:

  1. Прорізати або пробити вентиляційні отвори потрібних розмірів, використовуючи для цього спеціальний інструмент: болгарку або перфоратор, а може те й інше. Трудомісткість даної процедури залежить від матеріалу, з якого зроблений фундамент. Якщо це цегла, то проблем особливих не буде, а якщо це армований бетон, то доведеться добряче попрацювати. В такому випадку забудькуватість може перетворитися в зайві матеріальні витрати. Ціни на свердління таких отворів коливаються в межах 10-200руб за 1см глибини, в залежності від складності свердління.
  2. Якщо це можливо, то влаштувати підлоги першого поверху по грунту. Це означає, що між землею і підлогою немає ніякого простору, що дозволяє вирішити таку проблему без додаткових витрат.

Практично вся Європа практикує будівництво індивідуального житла без продухів, укладаючи підлоги безпосередньо на грунт. Такі підлоги не страждають недоліками, властивими для підлог, які необхідно вентилювати. Підлоги, покладені безпосередньо на грунт, здатні витримувати куди більше навантажень, вони не прогинаються, і через відсутність підпільного простору під підлогою не утворюється волога, яка негативно впливає на конструкції підлоги і стін.

Якщо про продухами забули, то, може, варто переглянути технологію укладання підлоги, і заощадити на засобах, за рахунок зниження будівлі. Як варіант, можна засипати підпільне простір будівельним сміттям (цегляним боєм або відходами будматеріалів) упереміж з піском і добре утрамбувати, після чого укласти підлогу і не робити ніяких вентиляційних отворів.

Мінус підпілля ще і в тому, що в ньому можуть знайти притулок деякі гризуни або плазуни. У таких просторах, якщо в них дуже тепло, можуть розмножуватися багато видів комах, жучків і черв’ячків, які неодмінно виявляться всередині житла.

Це може статися тоді, коли з яких-небудь причин порушується цілісність підвального простору, що спричинить за собою проникливість під підлогу таких «звірів».

Продухи своїми руками

Скажу відразу, що зробити продухи в фундаменті своїми руками досить складно, так як товщина стрічки коливається в межах 40-60 см. А свердлити армований бетон такої товщини довго і витратно.

Є кілька способів зробити отвори в фундаменті:

  1. Надбудова цокольній частині з цегли і з уже передбаченими отворами. Даний спосіб є самим правильним і досить простим, але у всіх випадках застосуємо. Так, наприклад якщо стіни вже зведені, то ясна річ надбудувати цоколь не вийде.
  2. Зробити отвори перфоратором – найпопулярніший і доступний спосіб серед приватних забудовників. Залежно від марки бетону і від ступеня його армування на пророблення одного продуху потрібно від декількох годин до одного повного робочого дня. При цьому доведеться витратити кілька бурів по бетону. Свердлити дірки по периметру вентотверстія, працювати перфоратором потрібно не на повну потужність і періодично змочувати бур водою в уникненні перегріву.
  3. Використовувати коронки по бутона і крок за кроком висвердлюють бетон по частинах, а потім перфоратором з списом вибивати бетон. Також складне і не швидкий спосіб.

Чим закрити продухи в фундаменті від мишей

При настанні перших осінніх заморозків польові гризуни починають шукати місця для проживання з більш комфортними умовами. Такі притулку миші – полівки знаходять в заміських будівлях. Там їм не страшний пронизливий вітер, який при мінусовій температурі робить поля малопридатними для існування.

Малі розміри і вроджена пронозливість дозволяють мишам проникати через найменші отвори в будівлях. Найбільше їх приваблюють підземні приміщення, де довше зберігається накопичене тепло.

Продухи (отвори для провітрювання підпільного простору) – найлегший для гризунів шлях проникнення в житло. З підпілля вони знайдуть можливості розселитися по всьому будинку.

Як і чим закрити продухи в фундаменті від мишей?

Щоб виключити підселення в заміський будинок небажаних сусідів, необхідно надійно закрити продухи в фундаменті від мишей, тобто перекрити шляхи їх можливого проникнення. Найпростіше цього досягти установкою грат на продухи підпілля. Клітини решіток повинні бути не більше 5 мм. Такі вироби можна пошукати в магазинах будівельних і господарських товарів. Нескладно їх виготовити і самостійно.

Якщо готових виробів в магазинах немає, дротова решітка або жорстка сітка знайдуться обов’язково. Прикинувши загальну площу всіх вентиляційних отворів, набуваємо потрібний матеріал. Грати нарізаємо ножицями по металу на прямокутники необхідного розміру. Далі необхідно виготовити деталі обрамлення, і оформити вироби в остаточний вигляд.

Для виготовлення рамки використовується біла або ж консервна жерсть, яка знайдеться в господарстві. Жесть нарізають смугами шириною приблизно 60 мм. Смуги згинають вдвічі по довжині, формують каркас решітки. Прямокутник з дроту обрамляють отриманими деталями смужок жерсті і кріплять шляхом простукування молотком. Виготовлені рамки встановлюють за допомогою дюбелів і шурупів в просвердлені отвори, закриваючи всі продухи.

Як позбавиться від вже проникли мишей?

Коли доступ в будинок для непроханих гостей перекритий, необхідно упевнитися в тому, що вони ще в житло не проникли. Для цього в будинку потрібно на деякий час розмістити споряджені мишоловки. Якщо традиційні мишоловки неприємні своєю жорстокістю, можна скористатися новинкою.

Нові мишоловки виконуються у вигляді закриваються пеналів з пластика. Гризунів вона не травмує, але надійно замикає всередині. Деякий час в пастці миша буде живий. Можна її випустити в найближчий ліс або поле.

Таким методом можна надійно захиститися від небажаного сусідства. Це набагато безпечніше використання отруйних речовин. При використанні отрути не можна виключити негативного впливу на здоров’я і самопочуття людей і домашніх тварин.

Коментарі закрито.